Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

MD vypsalo soutěž na první dálkové tratě

Praha 29. března (ČTK) - Ministerstvo dopravy vypsalo soutěž na provoz na prvních dvou dálkových tratích. Kromě Českých drah se do tendru na provoz na trati Plzeň - Most a Pardubice - Liberec přihlásily firmy Viamont a Connex. Pod tlakem konkurence obdrželo MD již v prvním kole tendru nižší nabídky, než byla původní od Českých drah. Nižší cenu nabídli jak konkurenti, tak samotné dráhy, řekl na tiskové konferenci ministr dopravy Milan Šimonovský.

Podle mluvčího ČD Aleše Ondrůje byla nabízená cena výsledkem konkrétní kalkulace na konkrétní trati a nelze ji srovnávat s jinými cenami z dřívějška. Nabídka ČD podle něho zohledňuje například fakt, že dráhy zajišťují provoz v celé síti, a nemají tak dodatečné náklady spojené s návozem vozidel pro jednu konkrétní trať.

Soutěž zatím není vyhodnocena, ministr proto odmítl sdělit, která z firem dala v prvním kole nejnižší nabídku. Již nyní je ale prý nejnižší cena o 20 procent levnější, než byl původní požadavek ČD.

Firmy mají nyní v druhém kole možnost své ceny nebo kvalitu nabízeného spojení ještě zlepšit. Konečné výsledky by měly být jasné v dubnu. Vítěz bude provoz na trasách zajišťovat v jízdním řádu od prosince 2006 do prosince 2007. MD nabídky posuzovalo podle ceny ale také podle kvality nabízených vozů.

Sedm a pět spojů na těchto dvou trasách představuje čtyři procenta celkového rozsahu dálkové dopravy ve veřejném zájmu, tedy té, kde MD dotuje ztrátu z provozu linek.

Podle Šimonovského se soutěž osvědčila. ČD se dostaly pod tlak konkurence, což se projevilo nižší nabízenou cenou a vyšší kvalitou získaných služeb. Ukázalo se však také, že jsou stále velké rozdíly v nabízených cenách, což podle Šimonovského svědčí o tom, že je zde prostor pro další zlepšení a úspory.

Na jakém celkovém rozsahu sítě v budoucnu MD tendry uplatní, zatím není rozhodnuto. Podle Ondrůje je pro cestujícího cenově výhodnější, když provoz zajišťuje jeden síťový dopravce. Zákazník si u něj může koupit jednu jízdenku na celou trasu. Pokud budou různé úseky provozovat různé firmy, bude muset na jednu cestu s přestupy pořizovat několik lístků.

Marcela Fialková nol


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz