Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Viamont vítězem na trati Karlovy Vary - Marinánské Lázně

(zpráva ČTK)

KARLOVY VARY 21. října (ČTK) - České dráhy (ČD) přijdou od roku 2006 o provozování regionální železnice mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, kde je vystřídá společnost Viamont. Pro nového provozovatele se rozhodl Karlovarský kraj po vyhodnocení výsledků poptávkového řízení. Kromě ČD a Viamontu se do něj ještě přihlásila firma Rail Trans. Viamont bude podle smlouvy, kterou musí nyní schválit krajské zastupitelstvo, provozovat trať mezi lázeňskými městy zatím pět let. ČTK o tom dnes informoval hejtman Josef Pavel.

Kraj při rozhodování o novém provozovateli železnice zajímala především požadovaná dotace na jeden vlakový kilometr. V případě Viamontu představuje 64,60 koruny. ČD přišly s nabídkou 80,40 koruny a Rail Trans s přibližně 85,20 koruny na vlakový kilometr, uvedl Pavel. "V ročním souhrnu to znamená, že budeme Viamontu na provozování trati přispívat kolem 25,6 milionu korun. To je asi o šest milionů méně, než chtěly ČD, a zhruba o devět milionů méně, než byl požadavek Rail Transu. Oproti současnosti bychom měli ročně na dotacích uspořit kolem 5,9 milionu korun," uvedl.

Jednou ze zadaných podmínek poptávkového řízení byl rovněžpožadavek na zkvalitnění vozů používaných při přepravě pasažérů.Viamont ji chce zajistit nasazením moderních Regionsprinterů, které si pronajímá od německého provozovatele železniční dopravy Vogtlandbahn. Používá je na regionální trati mezi Sokolovem a Kraslicemi, kterou provozuje už několik let. "Jsou to špičkové nízkopodlažní vozy, které zajistí potřebný komfort pro cestující. Očekáváme i zvýšení frekvence spojů. ČD uvažovaly, že by na traťnasadily modernizované soupravy, které tu jezdí v současnosti," uvedl Pavel.

Karlovarský kraj se rozhodl hledat pro železnici mezi západočeskými lázněmi nového dopravce poté, co ČD požádaly o navýšení celkového příspěvku na dopravní obslužnost v příštím roce z letošních asi 136 milionů korun o zhruba 24 milionů korun. "Navíc jsme vůbec neznali ekonomiku provozu na trati. ČD nám neustále tvrdily, že to nelze přesně spočítat. Proto od nich budeme chtít pro příští rok v případě ostatních tratí v regionu podrobné ekonomické rozbory s vyčíslenými náklady na jednoho cestujícího. Jinak jim dotaci nedáme. To je názor i ostatních krajů," dodal Pavel.

Společnost Viamont na kralické trati měsíčně přepraví kolem 50.000 pasažérů. Odliv cestujících je podle vedoucího kraslického střediska Jaroslava Cempírka málo pravděpodobný. "V tomto regionu mají i menší tratě budoucnost. Silnice v horách jsou úzké a špatně udržované. Železnice je tak skoro stejně rychlá jako jízda autem a rychlejší než autobusy," řekl Cempírek. Karlovarský kraj letos dotuje základní dopravní obslužnost na pravidelných autobusových a vlakových linkách zhruba 261 miliony korun, což je o 15 milionů více než loni. Na autobusovou linkovou dopravu vyčlenil kraj ve svém rozpočtu zhruba 125 milionů korun, na vlakovou kolem 136 milionů korun.


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz