Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Zabezpečovací zařízení na většině českých žeklezničních tratí neumožňuje automatické zastavení vlaku, když strojvedoucí nerespektují návěstidla

19. února 2007

ČTK přinesla zprávu, že mezi stanicemi Beroun-Závodí a Beroun chybělo pouhých devět metrů k tomu, aby došlo ke srážce vlaků. Strojvedoucí jednoho z nich nerespektoval návěstidlo "Stůj", pokračoval v jízdě a zareagoval až asi deset nebo 15 metrů dál. Okamžitě použil rychlobrzdu a zastavil devět metrů před protijedoucím osobním vlakem. Podobná událost se stala 9. února v Káranicích na Královéhradecku, kdy rychlík jedoucí z Prahy do Hradce Králové minul odjezdové návěstidlo zakazující jízdu a v rychlosti přibližně 58 kilometrů v hodině bočně narazil do nákladního vlaku vjíždějícího do stanice. Při nehodě byl zraněn strojvedoucí a tři cestující, škoda byla odhadnuta na 2,5 milionu korun.

Železničních nehod, při kterých vlak pokračoval v jízdě přesto, že na návěstidle svítila červená, se stala celá řada. Namátkou můžeme jmenovat nehody v Kropáčově Vrutici, Vranovicích, Brodku u Přerova, Vojkovicích nad Ohří. Ve všech případech došlo k selhání lidského činitele: strojvedoucí nerespektovali návěstidlo a vykolejili, nebo se srazili se s jiným vlakem.

Zabezpečovací zařízení na většině českých železničních tratí neumžňuje automaticky zastavit vlak, když strojvedoucí nerespektují návěstidla. V sousedním Německu a Rakousku by k takovým nehodám vůbec nedošlo. Jiř od třicátých let je tam zavedeno zabezečovací zařízení SIFA, které kontroluje, zda strojvedoucí přen návěstidlem, zakazujícím jízdu brzdí. V případě že nereaguje, vlak zastaví sám.

Sdružení železničních společností je rozhodnuto obrátit se na ministerstvo dopravy a iniciovat rozšíření českého zabezpečovacího systému o tzv. bodové prvky, obdobné systému německému, které by kontrolovaly práci strojvedoucího. Opatření by snížilo vliv lidského činitele a významným způsobem zvýšilo bezpečnost železniční dopravy.

[19.2.2007]


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz