Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Tisková zpráva

17. srpna 2006

Jednotky Regionova v Královéhradeckém kraji

České dráhy zveřejnily 14.8.2006 tiskovou zprávu o dokončení jednotek Regionova pro Královéhradecký kraj. Protože se zpráva záměrně vyhýbá některým důležitým skutečnostem, považuje Sdružení železničních společností za nutné uvést fakta o jednotkách Regionova na pravou míru.

Jednotky Regionova nejsou nově vyrobenými vozidly, jak by se dalo usoudit z tiskové zprávy Českých drah. Vznikly totiž přestavbou téměř čtyřicet let starých motorových vozů řady 810, určených pro přepravu na krátké vzdálenosti na místních dráhách. Přestavba jednotky spočívá ve výměně sedaček, novém čele vozidla a novém nátěru. Zároveň je přestavěn přívěsný vůz, který ve velmi malé nízkopodlažní části obsahuje WC, přístupné i pro cestující na vozíku.

Podstatné části "nové" jednotky ovšem zůstávají stejné. Zůstává původní podvozek, který byl kritizován již před 40 lety. Jednotka má jedinou hnací nápravu, která neumožňuje rychlé rozjezdy, na stoupání nemají jednotky dobré jízdní vlastnosti, zejména při špatném počasí. Jednotka nemá klimatizaci, ostatně motor o výkonu pouhých 242 kW to ani neumožňuje.

Pro porovnání stačí uvést parametry motorové jednotky Siemens Desiro, která je nasazována na regionálních tratích v Německu a kterou nabízejí alternativní dopravci i pro nasazení v České republice: moderní klimatizovaná jednotka, 60% podlahy tvoří nízká podlaha, bezproblémový pohyb osob se sníženou pohyblivostí, čtyřnápravové podvozky, vzduchové vypružení. Motory o celkovém výkonu přes 600 kW umožňují velmi rychlé rozjezdy, max. rychlost 120 km/h.

Je velmi smutné, označují-li České dráhy čtyřicetiletý přestavěný motorový vůz jako "vlajkový vlak" propagující Královéhradecký kraj. V 21. století si cestující – a zároveň daňoví poplatníci – zaslouží lepší úroveň veřejné železniční dopravy. Tento fakt by si měli uvědomit i krajští úředníci – výběrové řízení na nového dopravce, který by byl schopen nabídnout opravdu moderní vozidla nebylo dosud vypsáno a monopol Českých drah stále trvá.


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz