Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Německý "drážní imperialismus" na pochodu?

Německý časopis FOCUS otiskl 18. června t.r. interview s novým ministrem dopravy Wolfgangem Tiefenseem (SPD) pod názvem "Da bin ich Patriot" (V tomto případě jsem patriotem). Interview už bohužel není na stránkách časopisu k dispozici, je tam pouze zkrácený výtah (http://focus.msn.de/finanzen/aktien/tiefensee_nid_30577.html), nicméně interview bylo dostatečně hojně komentováno v německých internetových mediích.

Hlavním tématem interview je úmysl ministra Tiefenseea zahájit program pro umístění akcií Deutsche Bahn na německé burze s termínem rok 2008. Interview je však zajímavé především tím, jak se hodlá nová německá vláda postavit k realizaci evropských železničních balíčků, a hlavně, jaké jsou její záměry s dosud velmi štědře státem podporovanou expanzí Deutsche Bahn do zahraničí.

Jak se ministr Tiefensee vyjádřil pro FOCUS, "Deutsche Bahn AG musí v Evropě zůstat špičkovým podnikem a toto postavení dále rozšiřovat. To je v nejvlastnějším německém zájmu (im ureigenen deutschen Interesse). V tomto případě jsem patriotem. (Německá) dráha se musí v Německu, Evropě i celosvětově etablovat jako evropský mobilitní a logistický podnik číslo 1." K aktuální otázce, zda DB půjde na burzu s vlastní infrastrukturou nebo bez ní, Tiefensee prohlásil, že spolková vláda ještě není rozhodnuta. Vyjádřil však v interview sympatie pro železničním šéfem Hartmutem Mehdornem prosazovaný nástup DB na burzu včetně infrastruktury i řízení provozu. "Mluvíme-li o integrovaném modelu cesty na burzu, není to žádný model. Je to ta Deutsche Bahn, jak dnes úspěšně jezdí", zdůraznil Tiefensee. "Koncern, tak jak dnes existuje, s dopravou i kolejemi, představuje pro nás východisko pro diskusi." Pro případ další existence podniku v dnešní podobě však ministr předpokládá uložení "nevyhnutelných podmínek".

"Chceme více konkurence na kolejích. Soutěžitelé musí získat nediskriminační přístup na koleje." Jak si uskutečnění této podmínky představuje v případě, že obří velkopodnik DB bude i nadále ovládat dopravní infrastrukturu a stát jej bude ještě posilovat, však ministr neuvedl.

Političtí komentátoři konstatují, že koaliční vláda se rozhodla pro kompromisní variantu, s níž se může šéf dráhy Mehdorn, v poslední době upadlý do defenzivy, ještě může nějak uplatnit. Zatímco on prosazuje, aby se celý podnik co nejrychleji ocitl i s infrastrukturní sítí na burze, prohlášení kritiků, že taková konstrukce odsune konkurenci do pozadí a že navíc není možné jednoduše prodat síť vybudovanou z daňových peněz, nabývají na síle. Je proto i nadále možné, že se podnik před příchodem na burzu rozdělí na dopravní část, schopnou prodeje na burze, a státem provozovanou síť. Dopravní a finanční experti CDU-CSU ještě vynalezli tzv. "vlastnický model", čirou náhodou jako vejce vejci podobný českému systému, kdy dopravní infrastruktura formálně zůstane ve vlastnictví státu, ale bude předána soukromé Deutsche Bahn k obhospodařování.

Názory ministra Tiefenseea i stranických špiček německé vládní koalice ukazují jasně, že úsilí o rovné a nediskriminační poměry na železnici v Německu i v Evropské unii zdaleka není u úspěšného konce. A i když se v Německu a jiných zemích Evropské unie již neřinčí zbraněmi tak jako před sto lety, přece má na dráze geopolitika a s ní související expanzionismus, "imperialismus" a "zábor kolonií" stále zelenou. Bude tomu bezpochyby po tu dobu, pokud bude Evropská komise jenom přihlížet a umožní Německu či jiným členským státům hrát si na dráze na vojáčky a posílat svá byrokratická drážní monstra za peníze daňových poplatníků do bitev o pomyslné evropské impérium.

To je další vážné varování do diskuse o potenciálním vstupu strategického partnera do nákladní dopravy Českých drah. Je-li "v nejvlastnějším německém zájmu" udělat z Deutsche Bahn evropského monopolistu číslo 1, musí být v nejvlastnějším českém zájmu nepřipustit, aby takový cizí státní podnik koupil české cargo a přizpůsobil jej zájmům diktovaným z Berlína či z jiného národního "generálního štábu". Znamená to najít odborně zdatného a bohatého soukromého investora či investory, a to jistě nebude jednoduchý úkol.


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz