Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Úspěšná prezentace Connexu

Úspěšná byla prezentační jízda společnosti Connex Česká železniční s jednotkou Siemens Desiro. Prezentační jízda proběhla na trati Liberec - Pardubice, kde společnost Connex hodlá provozovat rychlíkovou dopravu. ČTK k tomu vydala následující zprávu:

Connex chce jezdit s rychlíkem z německé Žitavy až do Pardubic

LIBEREC 31. května (ČTK) - Connex Česká železniční plánuje nejdříve od prosince zahájit vlakovou dopravu z německé Žitavy přes Liberec do Pardubic a zpět. Podmínkou je ale získání státní dotace na úkor Českých drah, které doposud na trati rychlíkové spoje provozují. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Connexu Východní Čechy Petr Seidner. Podle mluvčího Českých Drah Petra Šťáhlavského záleží jen na ministerstvu dopravy, komu dá přednost.

Šťáhlavský dnes ČTK přiznal, že v návrhu jízdního řádu pro příští rok mají České dráhy o jeden rychlíkový spoj méně než Connex, jenž jich navrhuje osm v každém směru. Další spojení ale ČD zajišťují vlaky spěšnými a osobními. České dráhy mimo jiné upozorňují na to, že by kapacita vlaku Connexu se 120 místy nemusela v některých časech stačit. "Některé naše rychlíky jezdí se 180 až 200 místy," vysvětlil Šťáhlavský.

Mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová dnes ČTK řekla, že ministerstvo o záměrech Connexu ví a konkurenci na železnici vítá. Dohodu o zajištění veřejné rychlíkové dopravy na příští rok už ale připravuje s Českými dráhami. "Zajištění dopravy Connexem by přicházelo v úvahu až od nového jízdního řádu pro rok 2007," řekla Švejnohová.

V současné době Connex zajišťuje v Česku hlavně autobusovou dopravu, sobotní železniční spojení mezi Libercem a Žitavou a dvě regionální tratě. Na trase z Pardubic do Žitavy, chce provozovat osm párů rychlíkových spojů. Dopravu by zajišťovala lehká motorová souprava Siemens Desiro německé dceřiné firmy Lausitz Bahn. Souprava může jezdit až stokilometrovou rychlostí, a doba cestování by se tak měla zkrátit ze současných tří hodin zhruba o 20 minut. Moderní souprava nabízí vysoký standard cestování. Přesto by jízdné mělo zůstat na stejné úrovni jako u Českých drah, řekl obchodní ředitel Connexu Jindřich Poláček.

Konkurenci na železnici by uvítali i cestující, kteří si od ní slibují, že podobně jako v autobusové dopravě zvýší komfort cestování a mohla by přinést i nižší ceny. "Myslím, že železnici by konkurence jen prospěla, stále to tady vypadá jak za socialismu," řekl dnes ČTK jeden z cestujících.

Leona Vacková mol 311209 may 05


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz