V Česku by mohl jezdit soukromý rychlík
11.5.2005 ekonomika.iDNES.cz str. 0 / Ostatní zprávy

V Česku by mohl začít jezdit vůbec první soukromý rychlíkový spoj. S rychlíkem by velmi ráda jezdila mezinárodní firma Connex, enže ministerstvo dopravy zatím s povolením váhá. Lidé by se přitom dočkali neobvyklého komfortu. Šlo by totiž o jednu z nejmodernějších německých rychlíkových souprav.
Firma, která v Česku jezdí především s řadou autobusů, chce rychlík použít z Pardubic do Hradce Králové a Liberce. Zatím Connex provozuje osobní vlak na úseku Liberec, Hrádek nad Nisou s pokračováním do německých měst Zittau, Cottbus a Berlin.
"Byl by to první pravidelný soukromý rychlíkový spoj v Česku," potvrzuje náměstek ředitele pro osobní přepravu obchodně-provozního ředitelství Českých drah v Hradci Králové Roman Moravčík. K provozu vlaku má však výhrady. "Kapacita sto dvacet míst k sezení je na pokrytí potřeb této trasy málo," tvrdí.
Jízdní řády pro roky 2005 a 2006 s rychlíkem nepočítají. "Do budoucna nejsme proti konkurenci na železnici, ale musí se vybrat trať a nabídnout ji více dopravcům," řekl Josef Havel z ministerstva dopravy.
Petr Seidner ze společnosti Connex Česká železniční se včera nechtěl ke spuštění rychlíkového spoje vyjadřovat. "Je to předčasné, stále jednáme s ministerstvem dopravy," řekl Seidner.


Krajem by mohl jezdit první soukromý rychlík
11.5.2005 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Hradecký

Pardubice - Na východočeské koleje by mohl vyjet první soukromý rychlík. Společnost Connex Česká železniční zažádala o povolení provozování železničního spoje na trase Pardubice - Hradec Králové - Liberec. Cestující by se mohli dočkat moderní vlakové soupravy Siemens - Desiro. Tu již firma provozuje na úseku Liberec, Hrádek nad Nisou a dále do německých měst Žitavy, Cottbusu a Berlína.
Jízdní řády pro roky 2005 a 2006 se však již měnit nebudou. “O uzavření smlouvy o závazku veřejné služby s firmou Connex letos neuvažujeme. Do budoucna nejsme proti konkurenci na železnici, ale musí se vybrat trať a nabídnout ji více dopravcům,” řekl Josef Havel z ministerstva dopravy.


První soukromý rychlíkový spoj
11.5.2005 ČT 1 str. 10 18:00 Večerník z Čech,

Eva SOUHRADOVÁ, moderátorka
--------------------
Mezinárodní firma Connex chce na české železnici zavést první soukromý rychlíkový spoj. Moderní vlakové soupravy by měly jezdit na trase Pardubice - Hradec Králové - Liberec. Společnost ale zatím stále čeká na dohodu s ministerstvem dopravy a naráží na odpor Českých drah. Jízdní řády stále se soukromým rychlíkem nepočítají.
redaktor
--------------------
Firma Connex v České republice provozuje hlavně autobusové linky. Nyní se snaží více proniknout do železniční dopravy. Její osobní vlak už jezdí z Liberce do německé Žitavy.
Petr SEIDNER, generální ředitel, Connex východní Čechy, a. s.,
--------------------
Již delší dobu přemýšlíme, kterým směrem tento spoj prodloužit do vnitrozemí a zejména dostat ten drážní spoj do polohy, kde jsou cestující.
redaktor
--------------------
Na trase Pardubice - Hradec Králové - Liberec - Žitava chce firma provozovat pravidelný rychlíkový spoj. Moderní vlak pro sto dvacet cestujících má patřičnou homologaci, zatím ale stále čeká u výrobce.
Marcela ŠVEJNOHOVÁ, tisková mluvčí ministerstva dopravy
--------------------
Co se týká trasy Pardubice - Žitava pro příští jízdní řád už je rozpracovaná objednávka státu na toto spojení u Českých drah. Je však reálné, že napřesrok v roce 2007 už by mohla společnost Connex například provozovat rychlíkové spojení na základě objednávky státu.
redaktor
--------------------
Ministerstvo dopravy podle mluvčí iniciativu soukromých dopravců vítá. České dráhy se ale obávají, že firmy budou mít zájem pouze o lukrativní tratě a méně frekventované spoje nebude chtít nikdo provozovat. O záměru Connexu vědí.
Josef BAZALA, generální ředitel Českých drah
--------------------
Veškeré licence, když budou mít v pořádku, tak uzavřou smlouvu se Správou železniční dopravní cesty a je to mimo rozsah působnosti Českých drah, že by to mohly České dráhy nějak blokovat nebo omezit.
redaktor
--------------------
Zástupci Pardubického kraje proti prvnímu soukromému rychlíkovému spojení nic nenamítají.
Ivo TOMAN, radní Pardubického kraje odpovědný za dopravu /ODS/
--------------------
Já jsem toho názoru, že bysme měli trošku oživit to prostředí a pustit konkurenci do, na provozování veřejné drážní dopravy.
redaktor
--------------------
Podle ředitele firmy Connex Petra Seidnera se soukromým dopravcům otevírají možnosti právě na regionálních tratích. Případnému nasazení nových vlakových spojů bude předcházet mnoho zdlouhavých jednání.